Környezetbarát szúnyogirtás
2006.06.22.
Környezetbarát védekezési technológiák csípőszúnyogok ellen
Az MTA Növényvédelmi Kutatóintézete saját kiadványban és az ehhez kapcsolódó egynapos tudományos konferencián (Velence, 2006. jún. 2.) ismertette "Környezetbarát védekezési technológiák csípőszúnyogok ellen" című hároméves kutatási projektje gyakorlati eredményeit.
Mind a kiadvány, mind a rendezvény komoly érdeklődésre talált.
A rendezvényen a szakterület (NKTH, Országos Tisztifőorvosi Hivatal, Országos Epidemiológiai Központ, ÁNTSZ és megyei intézetei, FVM Növény- és Talajvédelmi Szolgálat, Magyar Egészségügyi Gázmesterek Egyesülete (MEGE), az érintett önkormányzatok (Mohács, Velence, Csepel-sziget és Környéke Többcélú Önkormányzati Társulás), környezetvédelmi és szúnyogirtási repülőgépes és földi szolgáltatok, "A rák ellen az emberért" Alapítvány stb.) közel 100 szakembere vett részt, s a kiadványból a MEGE és más szervezetek további 500 példányt utánrendeltek (részben a hazai egészségügyi gázmesterek tájékoztatására).
Egyben az NKTH pályázati szakembere is elismerésének adott hangot, s a projekt folytatását javasolta.
A gyakorlati alkalmazásokra irányuló projekt legfontosabb eredményei:
Utóbbi szakirányban megállapítottuk, hogy a jelenleg engedélyezett és alkalmazott ható- és vivőanyagok között a nemzetközi toxikológiai adatbázisokban rákkeltőnek minősített anyagokat (dichlorvos hatóanyag, tisztítatlan gázolaj) találunk, melyeknek a gyakorlatból való kivonását sürgetjük.
A projekt költségvetési hátterét az OMFB 0468/2003 sz., Környezetbarát védekezési technológiák csípőszúnyogok ellen című kutatási téma (2003-2005) projektje biztosította, amely az Oktatási Minisztérium tematikus pályázata során az Alapkezelő Igazgatóság 4. sz., Környezetvédelmi műszaki fejlesztés (KMF) keretében került kiírásra (témafelelős: Dr. Vikor Judit). A környezeti rovartani és környezetanalitikai tudományos kutatások gyakorlati alkalmazását célzó projekt fővállalkozója (ipari alkalmazója) a Gergely Air Légiszolgáltató és Export-Import Kft. (Velence, témavezető: Gergely Gábor), alvállalkozója (tudományos kivitelezője) az MTA Növényvédelmi Kutatóintézete (Budapest, témavezető: Prof. Dr. Darvas Béla) volt. A hároméves futamideje alatt összesen 38 millió Ft (melyből 8 millió Ft a kutatóintézet költségkerete volt) támogatásban részesült és 16,3 millió Ft vállalkozói befektetést magában foglaló projekt több területen is a korábbi, főként elméleti kutatási eredmények gyakorlati hasznosulását hozta, s egyben jelentősen hozzájárult az MTA kutatóintézetének a vállalkozói szférával való szoros együttműködéséhez. Mivel a projekt két területen is szabadalomképes vagy szabadalomközeli eredményeket szolgáltatott, jelentős a remény a folytatásra.
Forrás: dr. Székács András, a kötet szerkesztője