Hulladékgazdálkodás és nyilvántartási kötelezettség jogi szabályozása

 

 

Ma, amikor Magyarországon napirenden vannak a környezetet károsító hulladék elhelyezéssel kapcsolatos problémák, aktuális néhány a témával kapcsolatos törvényi előírásra felhívni a figyelmet.

A hulladékgazdálkodásról a 2000. évi XLIII. Törvény és a végrehajtást biztosító 94/2002. (V.5.) Korm. rendelet rendelkezik. A törvény hatálya kiterjed minden hulladékra, a hulladékgazdálkodási tevékenységekre és létesítményekre növényi- állati hulladékra, szennyvizekre. /Ez utóbbiakra annyiban, amennyiben egyéb jogszabály másképp nem rendelkezik). Pl. 103/2003 FVM r. Növényvédő szerekkel  szennyezett csomagolóeszk. hulladék kez., 1774/2002 EK r. és 71/2003 FVM r. Állati eredetű hulladékok kezelése, 50/2001 Korm.r. Szennyvizek ls szennyvíziszapok kezelése, stb.

A hulladékgazdálkodás általános szabályai rendelkeznek az ismételt felhasználásra, a helyettesítésre és az energiahordozóként való felhasználásról, az ártalmatlanításról.

Kitér a gyártó, a forgalmazó, a fogyasztó és a hulladék termelőjének kötelezettségeire.

 

A törvény I. Fejezete rendelkezik a hatályról, és megfogalmazza az alapfogalmakat, valamint a hulladékgazdálkodás alapelveit.

A II. Fejezet kitér a gyártó, a forgalmazó, a fogyasztó és a hulladék termelőjének kötelezettségeire.

A .III. Fejezet rendelkezik a hulladékkezelésről, gyűjtésről, szállításról, hasznosításról és az

ártalmatlanításról.

A IV. Fejezet a településeken keletkező szilárd és folyékony hulladékok vonatkozásában az ingatlantulajdonosok ill. az önkormányzatok kötelezettségeit, feladatait, a közszolgáltatási díjak mértékét szabályozza.

Az V. Fejezet a veszélyes hulladékok birtokosának kötelezettségeit sorolja fel.

Veszélyes hulladékok tartalmi meghatározását és felsorolását a 16/2001 (VII.18.) KöM rendelet tartalmazza.

A VI. Fejezet a hulladékgazdálkodási terv készítésére kötelezetteket sorolja fel, különös tekintettel az önkormányzatokra. A 36.§ (2) bek. alapján külön jogszabályban felsorolt gazdálkodó szervek is kötelesek hulladékgazdálkodási tervet készíteni.

A VII. Fejezet a hulladékgazdálkodási igazgatás feladatait, míg a

VIII. Fejezet a hulladékgazdálkodási szabályok betartására vonatkozó általános jogi felelősséget, a kiszabható bírságokat sorolja fel.

A IX. Fejezetben került rögzítésre a nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség.

 

A már említett 16/2001. KöM Rend. a Hulladékok Jegyzékéről, besorol minden hulladékot 6 számjegyű kód alá, melyek segítségével kell minden nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni. A kód első két számjegye a főcsoport, mely a keletkezési tevékenységet jelöli. /Pl. 02 – mezőgazdaságban keletkező hulladékot jelent./ A további számjegyek /alcsoportok/ a konkrét hulladék azonosítását jelentik. Az egyes hulladékok tehát több helyen is szerepeltetendők a nyilvántartásokban, attól függően, hogy hol keletkeztek. /Különösen fontos a többféle tevékenységet folytató vállalkozásoknak figyelni erre az előírásra/.


 

 

A hulladékkal kapcsolatos nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségekről a 164/2003. (X.18.) Korm. rendelet tartalmaz végrehajtandó előírásokat a 2000. XLIII. Tv. /továbbiakban Hgt/./ alapján.

A rendelet hatálya kiterjed minden a Hgt-ben felsorolt minden hulladékra. A rendelkezéseket alkalmazni köteles minden természetes és jogi személyre, jogi személyiség nélküli szervezetre, aki vagy amely a Hgt szerinti hulladékot termel, birtokol, kezel vagy a gyártói felelősség alapján hulladékká vált termék visszavételéről, kezeléséről gondoskodik.

 

2006.01.01-től a 313/2005. (XII. 25) Korm. Rendelet módosította a korábbi rendelet előírásait, a továbbiakban ezek figyelembevételével soroljuk fel a legfontosabbakat.

Az előírás nem terjed ki azon ingatlantulajdonosokra, amelyek a keletkező hulladékot szerződés alapján hulladékkezelést végző közszolgáltatónak adják át.

A hulladék termelője és kezelője telephelyenként naprakész nyilvántartást köteles vezetni a kódszámmal és megnevezéssel azonosított hulladékról az 1.sz. mellékletben felsorolt adattartalommal. Külön kell nyilvántartani a nem veszélyes, illetve a veszélyes hulladékokat.

A nyilvántartásokat, bizonylatokat, dokumentációkat veszélyes hulladék esetén 10 évig, nem veszélyes hulladék esetén 5 évig meg kell őrizni.

 

Adatszolgáltatás

Rendszeres adatszolgáltatásra telephelyenként a hulladék kezelője, továbbá az a termelő kötelezett, amely esetében a gazdálkodó szervezetnél foglalkoztatottak száma eléri a 10 főt, vagy a tárgyévben a telephelyen keletkezett hulladékok összes mennyisége meghaladja:

a./ veszélyes hulladék esetében a 200 kg-ot, vagy

b./ nem veszélyes hulladék esetében a 2000 kg-ot, vagy

c./ nem veszélyes építési és bontási hulladék esetében az 5000 kg-ot.

 

A felsorolt adatszolgáltatásra kötelezett hulladékkezelőnek és termelőnek a kötelezettség keletkezésétől számított 60 napon belül a rendelet 6. és 7. sz. mellékletének kitöltésével és beküldésével be kell jelentkeznie a Hulladékgazdálkodási Információs Rendszerbe (HIR). A bejelentkezés a telephely szerint illetékes környezetvédelmi felügyelőséghez megküldött aláírt adatlapokon történik. A bejelentett adatokban történő változásokat 30 napon be kell jelenteni.

 

A rendszeres adatszolgáltatásra nem kötelezett hulladéktermelő a környezetvédelmi miniszter által elrendelt eseti adatszolgáltatást köteles teljesíteni a részére megküldött adatlapon.

Amennyiben a jogszabály eltérően nem rendelkezik a rendszeres adatszolgáltatásra kötelezettek

a keletkezett hulladékról évente a tárgyévet követő év március 1-ig szolgáltatnak adatot a felügyelőségeknek.

Az adatszolgáltatás nyomtatványon, elektronikus adathordozón illetve ügyfélkapu igénybevételével teljesíthető. A felügyelőség a az adatszolgáltatásban foglaltakat ellenőrzi. Amennyiben a kötelezett nyilvántartási, adatszolgáltatási kötelezettségét nem teljesíti, hulladékgazdálkodási bírság megfizetésére köteles. /2006 szeptemberében szabtak ki bírságot mezőgazdasági üzemeknek is/

Az adatlapok, nyomtatványok a rendelet mellékleteként ill. a www.kvvm.hu veblapról tölthető le.

 

Pusztainé Sümeghy Valéria

NVT tanácsadó