AZ ÚJ MAGYARORSZÁG VIDÉKFEJLESZTÉSI STRATÉGIAI TERV TÁRSADALMI EGYEZTETÉSE I.

Fórum: 2006 augusztus 29., 16 óra, Nagykőrös, Cifra Csárda különterme

 

A fórumot Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter tartotta meg.

A miniszter az eddig végzett tevékenysége és a stratégiai terv kapcsán a következőket emelte ki:

- felszámolták a madárinfluenzát, a zárlati intézkedéseket fel fogják oldani,

- szakmai munkát végzett, ezután is erre készül. A politikát igyekszik távol tartani a mezőgazdaságtól, ezért is mondott le a képviselőségről.

- A következő időszakban mintegy 1200 milliárd Ft fog rendelkezésre állni a vidékfejlesztésre és a mezőgazdaságra a közel 1500 milliárd forintnyi közvetlen kifizetésen felül. Nagy pénzről van szó. Most kell a fejlődés irányát kijelölni, meghatározni, hogy merre menjünk. Ezt a munkát nem végzi el helyettünk senki. Az 1200 milliárd felett az FVM dönt, ez a pénz nincs központosítva (nincs berakva a költségvetésbe).

- Az összeg felosztásába minden termelő beleszólhat és kéri, hogy tegye is meg. A párbeszéd megindult, ez a rendezvény is része e folyamatnak. Az interneten és kérdőíveken lehet véleményt mondani, ezen felül vele is lesz mód beszélgetni, valamint 40 fórumot tartanak e témában a kollégáival.

- A szakmai szervezeteknek kiadta a feladatot, például az állattenyésztésben fajonként ki kell dolgozni, hogy mit akarunk elérni a következő időszakban. A szakmai munka után eljut az anyag a társadalmi szervezetekhez (MOSZ, MAGOSZ,…), majd a pártokhoz is.

- A felhasználás során 4 alapvető tengelyt különítenek el az 1200 milliárd forintos EMVA-ban:

1.      Műszaki fejlesztés, technológiák megújítása, versenyképesség javítása: erre az összes forrás zömét, mintegy 45%-át tervezik felhasználni. A miniszter példával szemléltette, hogy hazánkban az egy hektárra jutó eszközérték 2400 Є, míg Franciaországban 5000 Є, Ausztriában 10000 Є/ha. Fontos a megújítás, nálunk a gépek kihasználtsága jó, de a végtelenségig nem lehet a műszaki újítást odázni.

2.      Fenntartható mezőgazdaság, a környezet fenntartása, agrár-környezetgazdálkodás: jelentős a program részesedése, mintegy 1,5 millió ha került be az AKG-ba. 44 milliárd forintot használunk fel e célra jelenleg. kb. 30%-ot szánnak erre, nem ez lesz a fő terület. Néhány programot fognak még indítani.

3.      Jövedelmek diverzifikációja: a jövedelmek szerkezete más a régi tagországokban. Sok gazdánál már nem a mezőgazdaságból származik a jövedelem többsége, hanem egyéb tevékenységekből (például hóeltakarítás, gépjavítás, turizmus, mintafarmok kialakítása, stb.). Ez irányban kell haladni, egyéb vállalkozásokat lehet kialakítani a rendelkezésre álló források segítségével.

4.      LEADER+ program: településeknek szóló program. Nem egyének, hanem közösségek indulhatnak ezen támogatásokért. A külföldi borutak, borszövetkezetek és a vendéglátás összekapcsolása szolgálhat például a hazai településeknek. E területre az összes forrás mintegy 5-6%-át kívánják felhasználni.

- A fenti négy területre az összes forrás mintegy 90%-a kerülne felosztásra, kb. 10%-os mozgástere maradna az FVM-nek.

- A szaktanácsadás terén a jelenlegi kusza helyzetet szeretnék egységes rendszerbe foglalni. Pillanatnyilag a gazdák rendelkezésére állnak az FVM jegyzékben szereplő tanácsadók, továbbá az Agrárkamarának van tanácsadói hálózata, néhány embere a MAGOSZ-nak és MOSZ-nak, illetve az egyetemeknek. A gazdáknak kötelező lesz igénybe venni szaktanácsadót, de nem ők fogják fizetni, hanem támogatást vehetnek erre igénybe. A jelenlegi vegyes palettát össze akarják nyomni, ebből választhat majd a gazda.

- A következő célok fogalmazódtak meg eddig:

1.       A fejlett EU tagállamokat kell néznünk, azt kell megcélozni ahová eljutottak. A fejlettek a potenciáljuk 90-100%-a között teljesítenek, a legjobbak 97-98%-on. Amire a mezőgazdaságuk hivatott, azt kihozzák belőle. Az EU törekvése az, hogy ezt a szintet fenntartsa, csökkentse (az EU reformja erről szól). Meg kell találni azt a mozgásteret, amelyben a a potenciálunk legalább 90%-át kihasználjuk. Jelenleg kb. 60%-on teljesítünk, nekünk növekedni kell, és nem megállni. El kell érni a 95‑98%-os teljesítményt 2013-ra, és úgy találkozni az EU átalakuló mezőgazdaságával.

2.       60%-ot teljesítünk gabonában is. Gabona túltermelés nincs. Gabonatermesztő ország voltunk és maradunk is. Ezt tudjuk jól termeszteni, ehhez jók az adottságaink. Az energia előállítás lehet perspektivikus cél, erre szolgál az etanol és biodízel program. 10-15-20 ezer tonnás feldolgozók kialakítását célozzák meg, ehhez nyújtanak majd támogatást, a nagyobb (250-300 ezer tonnás) feldolgozókhoz nem adnak pénzt. Támogatással alkoholüzemeket kell létrehozni, és fel kell dolgozni a gabonánkat.

3.       Az együttműködések elősegítése rendkívül fontos. Nem a forma számít, lehet Bész, Tész, szövetkezet… A szervezettség fokozása mellett a feldolgozásban a termelői tulajdon (termelői tulajdonban lévő feldolgozó kapacitások) kialakítása lehet a megoldás. Példaként szolgáljon a Parmalat és az izsáki borkombinát termelői tulajdonba adása.

 

Az előadás végén a miniszter felhívással élt a jelenlévőkhöz: kérte, hogy mindenki mondja el a véleményét és tegye fel kérdéseit.

 

 

 

Katymár, 2006. szeptember 1.

 

                                                           Készítette:  Patarcsity Tamás

                                                                               NVT tanácsadó