Ismét az agrár-környezetgazdálkodásról…

 

 

             Régen várt MVH közlemény jelent meg az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) támogatás kötelezettjeinek változásáról, a kötelezettségek átadásának és átvállalásának rendjéről. Ilyen és hasonló kérdésekre kaphatunk választ:

            Mit tegyek, ha már nem tudom (nem akarom) vállalni az AKG kötelezettségeket a

támogatási határozatomban jóváhagyott területekre és/ vagy állatokra vonatkozóan?

            Ha egy gazdálkodó már nem tudja (nem akarja) tovább vállalni az agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatásban előírt és általa 5 évre vállalt kötelezettségeket, akkor lehetőség van a kötelezettségek átadására. Ezt a kötelezettség átadásról szóló kérelem kitöltésével és az MVH felé történő benyújtásával kell elindítani. Az átadás lehet teljes is. Teljes átadás: amikor egy gazdálkodó a támogatási határozatában jóváhagyott összes (területet-állatot) átadja egy másik gazdálkodó részére, nem feltétel, hogy az átvevő már jelenleg is a program részese legyen.  Csak tényleges földhasználónak lehetősége van átvenni a megkezdett támogatásra vonatkozó kötelezettséget. Az átadást-átvételt az MVH-val jóvá kell hagyatnia. A vállalt kötelezettség teljesítése után csak akkor jár támogatás, ha a támogatott személyében bekövetkezett minden változást az MVH előzetesen, jóváhagyólag tudomásul vett. Az átadás nem jár visszafizetési kötelezettséggel, az összes jog és kötelezettség átszáll a az átvevőre, nem szakad meg a megkezdett támogatás

            A kötelezettség átadásához-átvételéhez szükséges formanyomtatványokat beszerezhetik az MVH megyei kirendeltségein, az NVT tanácsadóktól, illetve letölthetők az MVH honlapjáról (www.mvh.gov.hu). Akik adtak már be kérelmet, a gyorsabb ügyintézés érdekében, akik szándékoznak kérelmet benyújtani a részletek megismerése céljából, keressék a tanácsadó szolgálatok tagjait.

            A napokban megjelent a 67/2006. (IX. 15.) FVM rendelet az egyszerűsített területalapú támogatások és a vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő "Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot", illetve a "Helyes Gazdálkodási Gyakorlat" feltételrendszerének meghatározásáról szóló 4/2004. (I. 13.) FVM rendelet módosításáról.

Az agrár-környezetgazdálkodási és a kedvezőtlen adottságú területek kompenzációs támogatásaiban részesülő mezőgazdasági termelő a helyes gazdálkodási gyakorlatra (HGGY) vonatkozó előírások teljesítésének ellenőrzése, valamint a nevezett támogatások monitoringja érdekében a gazdasága teljes területén végzett tevékenységekről a 2006/2007.gazdálkodási évtől kezdődően e rendelet szerinti új gazdálkodási naplót köteles vezetni, melynek egy aláírt másolatát el kell küldenie minden év augusztus 31. és december 31. között a Növény- és Talajvédelmi Központi Szolgálat címére (1118 Budapest, Budaörsi u. 141-145.).

            A 2005/2006. gazdálkodási évre vonatkozó gazdálkodási napló egy aláírt másolatát 2006. október 1. és 2006. december 31. közötti időszakban kell beküldeni az előbb említett címre, ez a rendelkezés nem vonatkozik arra a mezőgazdasági termelőre, aki 2006. augusztus 31-től e rendelet hatálybalépéséig e kötelezettségét már teljesítette.

A gazdálkodási naplót a hozzá kapcsolódó dokumentumok (pl. számlák, bizonylatok) másolatai nélkül kell megküldeni, ugyanakkor a kötelező nyilvántartásokra vonatkozó előírások szerint a kapcsolódó dokumentumokat legalább 5 évig meg kell őrizni.

            A korábban beígért HGGY könnyítések várhatóan elmaradnak. A szankcionálási szempontból nagy fontosságú tápanyag-gazdálkodási terv készítése, megléte és a 2004-05 évi pótlólagos megküldése már az új címre.       

             A tápanyag-gazdálkodási tervet körzetünkben a szántóföldi célprogramok részeseinek kell készíteni. Az AKG célprogramokból eltelt 2 év, át kell nézni, hogyan alakul a gabona-nem gabona (80%-20%) arány a vetéstervben, mennyi zöldtrágya növényt vetettünk már el időarányosan. A füves élőhelyek célprogram részesei gondolkodhatnak a szűkített talajvizsgálat elvégzéséről. Az új Gazdálkodási napló és a kitöltési útmutató letölthető a www.fvm.hu honlapról. Előzetes tervek szerint 2007.januárjától feláll a Magyar Szaktanácsadási Rendszer mely a gazdálkodóknak átfogó segíséget kíván nyújtani. A gazdálkodók az általuk igénybe vett szaktanácsadói díj Áfa-mentes részének a 80 %-át az MVH-tól visszaigényelhetik. A naplóvezetéssel, az új szaktanácsadási rendszerrel és az aktuális AKG feladatokkal kapcsolatosan rövidesen tájékoztatót fogunk tartani ahová várjuk az érdeklődőket. Addig is keressék az NVT tanácsadókat, szaktanácsadókat.

 

Brumár Katalin-Ökrös Imre

NVT tanácsadó-szaktanácsadó

Berettyóújfalu, 2006-09-19

<<VISSZA>>