Energia utánpótlás a mezőgazdaságból.

         Biodízel mint a gépjárművek hajtó-, illetve kenőanyaga.

 

A magas olajtartamú növényekből sajtolással vagy kioldással kinyerhető hajtóanyag.

Ilyen növények elsősorban a napraforgó és a repce, amelyek nálunk leginkább elterjedtek.

A kinyeréshez szükséges technológia az olajgyárakban nagyrészt rendelkezésre áll.

Az így nyert hajtóanyag elsősorban dízelmotorok üzemanyagaként szolgálhat, de sok más célra is alkalmas. A sajtolás mellékterméke állatok takarmányozására kiválóan alkalmas, de eltüzelésével hőenergiát nyerünk.

Sajtolás során az olajos növényekből kb. 3 tonna szemtermésből 1 tonna olaj állítható elő. A kipréselt növény olaját különböző szűrési, ülepítési eljárásokkal, illetve észterezéssel tovább finomítják.

Nem kell félni a gépjármű tulajdonosoknak, mivel 5%- s keverési arány miatt nem kell átállítani a motorokat, kb.20% -s keverési arány esetén ez felvetődhet.

 

A Kyotói Egyezmény alapján Magyarország kötelezte magát, hogy stabilizálja széndioxid emissziót. A 2008- 2012 évek közötti időszakra az üvegház hatású gázok kibocsátását 5%-al csökkenti.

A 2233/2004. (IX. 22. ) Kormány határozat teljesítéséhez 2010 évig mintegy    56. millió liter biodízelt kell előállítani, ehhez szükséges megtermelni az alapanyagot.

Az Unió saját magának is előírta, hogy 2010- re az összes energia szükségletének 12%- át megújuló energiaforrásokból fedezi.

 

Magyarországon jelen pillanatban az összes szántó- terület 4,5 millió hektár 12-13%- án termelnek olajos növényeket. Ennek megoszlása 480 ezer hektár napraforgó és mintegy 130 ezer hektár repce. E két növény termőterülete szükség esetén akár megduplázható a vetésforgó, illetve a növény-egészségügyi előírások betartásával.

 

A gazdák szempontjából az olajos növények termesztése nem igényel külön befektetést, mivel a gabona, illetve kukorica termesztéséhez szükséges gépi technológiák rendelkezésükre állnak.

Továbbá a fenti növények munkafázisainak időpontjai nem akadályozzák más növények termesztését.

 

Az elmúlt évben már a kereskedők oldaláról az olajos növények piaci lehetőségei megnyíltak, amely a megfelelő felvásárlási árakban is megmutatkozik.

Nagy László környezetgazdálkodási szaktanácsadó