A szaktanácsadásról…

 

Az agrártermékek piacrajutását, a minőségi alapanyag-termelés ráfordításainak

csökkentését, a nélkülözhetetlen erőforrások megteremtését a szakminisztérium jelentős központi forrásokkal segíti.

A mezőgazdasági vállalkozások naponta kényszerülnek olyan döntéshozatalra, amelyhez széles körű ismeretre van szükség. Egyidejűleg ismerniük kell a közgazdasági szabályokat, összefüggéseket, piaci-, banki-, technológiai-, biológiai ismeretek tömegére van szükségük. Ezek összegyűjtése, áttekintése és feldolgozása, a célirányos tevékenység meghatározása munkaidejük jelentős részét igénybe venné, és emellett nem biztos, hogy mindig a legoptimálisabb döntést tudnák hozni.

A szaktanácsadó célja éppen ezen  feladatoknak a  részbeni átvállalása azáltal, hogy a vállalkozás belső összefüggéseit, lehetőségeit figyelembe véve segítse a hatékonyság növelését. A szaktanácsadók feladata a felmerülő problémák komplex kezelése.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium ezért határozta el még 1993-ban egy olyan Szaktanácsadói Névjegyzék felállítását, amelybe azok a szaktanácsadók kerülhetnek, akik alkalmasak a problémák ilyen szintű kezelésére és pártatlanul, befolyástól mentesen -szolgáltatási jelleggel - tudják segíteni a hozzájuk fordulókat.

A szaktanácsadói szolgáltatást a szakminisztérium  pénzügyileg is támogatja.

A kifizetett támogatás alapján megkülönböztetjük az ún. a gazdálkodóknak közvetlenül fizetett támogatást, továbbá közvetve fizetett támogatást.

A gazdálkodóknak közvetlenül fizetett támogatás alapján igényelhető, illetve nyújtható a problémák megoldásában segítséget nyújtó szaktanácsadók díjának részbeni térítéséhez támogatás. Ennek mértéke általában 25-80 %.

A gazdálkodóknak közvetve fizetett támogatás alapján a gazdálkodók ismereteinek bővítését segítő képzési programokhoz, tanfolyamokhoz, bemutatókhoz a szaktanácsadó pályázat útján kérhet támogatást, így a résztvevők részére ezek a programok olcsóbbakká válnak. A támogatás a tényleges költségek 50 %-ig terjedhet.

A szaktanácsadás  kialakításának 2007. évtől kialakítandó új célja, hogy a gazdálkodók igényeinek megfelelő és lehetőségeiket figyelembe vevő, könnyen és olcsón igénybe-vevő, magas színvonalú, egységes szolgáltató rendszer működjön, amely megfelel az EU 1782/2003. és 1783/2003. EK rendeleteiben meghatározott, 2007. január 1-től kezdődően minden tagország által kötelezően működtetendő Mezőgazdasági Tanácsadó Rendszerrel (Farm Advisory System) szemben támasztott követelményeknek is.

A szaktanácsadási rendszer kialakítása során az irányító szervek támaszkodni kívánnak az agrár-szaktanácsadás terén eddig elért eredményekre és felhalmozódott tapasztalatokra, miközben egy minél hatékonyabb és költségtakarékosabb áttérés a cél.

Az EU rendeleteinek megfelelő rendszerre való áttérés és annak gyakorlatban történő alkalmazása előfeltétele az EU vidékfejlesztési alapjából a szaktanácsadás támogatására rendelkezésre álló támogatás igénybevételének, ezért nemzeti (EU tagállami) érdek az

 kialakítás végrehajtása.

Fontos szempont továbbá, hogy a jelenleg különböző szervezeti keretek között folytatott agrár-szaktanácsadási tevékenysége egységes szervezési, ellenőrzési, finanszírozási rendszerbe integrálódjon, messzemenően figyelembe véve a szaktanácsadás célcsoportját képviselő gazdálkodók, valamint a szakmailag kompetens szervezetek érdekeit.

 

 

Dr.Kiss István NVT tanácsadó

Megjelent: Zsolcai Hírmondó

      2006. 06. 30-ai számában