Integrált ültetvény növényvédő szer használata II.
Az integrált ültetvény célprogramban felhasználható rovarölő növényvédő szer hatóanyagok és növényvédő szerek a 20/2006 (III. 17.) FVM r. szerint
„Korlátozás nélkül engedélyezett” rovarölő szerek között a gombaölő szerekhez képest kevesebb a korlátozás, a legtöbbje valóban korlátozás nélkül használható. Összevetve az Olaszországi Integrált termesztéssel, várható, hogy itt is korlátozások kerülnek bevezetésre, de jelenleg a hatályos jogszabályunk (20/2006 (III. 17.) FVM r. –el módosított 150/2004. (X.12.) FVM r.) alapján kell a rovarölő szeres kezelések technológiáját összeállítani.
A kombinált hatóanyagú készítményeknél a felhasználást a szigorúbb besorolású hatóanyag szerint kell megválasztani. Az aláhúzott dőlt betűs szerek tartalmazzák ugyan a zöld hatóanyagot is, de a kombinációs partner miatt nem zöld besorolású. A rovarölő szerek között kevesebb a kombinált hatóanyagú készítmény, mint a gombaölő szerek között. A gombaölő hatóanyagokkal ellentétben nincs azonos hatóanyagcsoportba sorolás, és ezzel korlátozás. A már említett Olasz termesztésben ilyen korlátozás már létezik. Pl.: Kitinszintézis gátlók nem használhatók korlátlanul.
A rovarölő szer hatóanyagok közül sokkal több a tiltott, mint a gombaölő hatóanyagok között.
A “korlátozott” (“piros”) minősítésű növényvédő szerek használatát az NTSZ csak a járványelhárítás során, illetve a zárlati intézkedésekkel elrendelt védekezések esetében külön eljárásban, előzetesen engedélyezi.
Nagy változás volt, hogy az endoszulfán hatóanyagot a sárga jelűből piros jelűbe változtatták, s ezzel egy komoly „takarító” hatóanyag került ki a felhasználhatók közül.
Ebben a cikkemben is található a táblázat, amelyben a hatóanyagokhoz kigyűjtöttem a felhasználható növényvédő szereket. Ehhez a munkámhoz a Növényvédő szerek, termésnövelő anyagok 2006 köteteit használtam.
Eckert József
NVT tanácsadó