AZ ALMA NÖVÉNYVÉDELMÉRŐL

 

 

 

Magyarországon termesztett gyümölcsfajok közül az alma bír a legnagyobb jelentőséggel.

Meglehetősen sok kártevője és kórokozója miatt gazdaságos termesztéséhez szükséges a tenyészidőszak alatt 10-12 növényvédelmi permetezés elvégzése. Hagyományos technológiák alkalmazásakor sokszor előfordul az ennél nagyobb számú védekezés, amely a nagyobb környezetszennyezést és a hasznos élőszervezetek nagymértékű pusztulása miatt nem tartható, nem támogatható.

 

 

Az NVT keretein belül bevezetett integrált ültetvény célprogram azt a célt szolgálja, hogy a gazdákat a környezetkímélő technológiák alkalmazására ösztönözze.

Ennek hatására (is) egyre többen védik almaültetvényüket az integrált növényvédelmi technológia szabályainak megfelelően.

Törekednek arra, hogy a károsítókat és kórokozókat a kártételi küszöb alatt tartsák úgy, hogy a környezeti terhelést a lehető legkisebb mértékre szorítsák, megtartva az ültetvény ökológiai egyensúlyát.

 

Az integrált gyümölcstermesztés egy egységes program, amely legfontosabb pontja a növényvédelem, de ezen kívül magában foglal minden lényeges technológiai elemet, amely azt a célt szolgálja, hogy egy kiváló minőségű és egészséges termék kerüljön a fogyasztóhoz a környezetkárosítás csökkentése mellett.

 

Az integrált növényvédelem magában foglalja a vegyszeres védekezésen kívül azokat az eszközöket , eljárásokat is amelyekkel a kártételt és kórokozást megelőzi, illetve a lehető legnagyobb mértékben csökkenteni tudja.

A védekezéseket mindig a kártevők, kórokozók biológiájának figyelembevételével kell elvégezni. A védekezés időpontját különböző előrejelzési módszerek segítségével pontosítani tudjuk. A fenti két dolog alkalmazásával csökkenthető a védekezések száma , figyelembe véve azt is, hogy nem cél a károsító teljes kiirtása, hanem csak a kártételi küszöb alá való visszaszorítása.

A növényvédőszer és annak kijuttatásának módjánál figyelembe kell venni a hasznos antagonista szervezeteket is.

 

A hazánkban forgalmazott növényvédő szereket, aszerint is 3 kategóriába lehet sorolni, hogy az integrált technológiában használhatóak-e vagy sem.

A kategóriákat zöld, sárga, piros színekkel jelölik. A zöld színnel jelölt szerek korlátozás nélkül, a sárga színnel jelöltek csak korlátozással, a pirossal jelöltek egyáltalán nem használhatóak fel.

Zöld besorolást azok a szerek kaptak , amelyek közvetlenül a károsítóra hatnak és a hasznos antagonista szervezeteket kímélik vagy a környezetet kevésbé szennyezik.

A programban alkalmazható szereket a 20/2006. (III. 17.) FVM rendelettel módosított 150/2004. (X. 12.) FVM rendeletben találhatjuk meg.

 

 

A védekezés tervezésénél figyelembe kell venni, integrált technológia egyéb előírását is. Azon túl, hogy környezetkímélő szereket alkalmazunk fontos, hogy megismerjük a szerek hatásmechanizmusát is. Például milyen szereket alkalmazzunk az alma különböző fejlődési stádiumában, és azok mikor hatnak a kártevő, vagy kórokozó életciklusában. Ezen ismeretek birtokában könnyebben tudjuk alkalmazni a szerrotációt is. Ami nagyon fontos dolog, ha a megfelelő védettségi szintet hosszú távon fenn akarjuk tartani.

A következő cikkekben az alma fő kórokozóival és kártevőivel foglalkozom.

 

Dani Viktória NVT tanácsadó

<<VISSZA>>